Moje osobiste spojrzenie na świat rachunkowości i podatków
Sunday January 20th 2019

Czy warto zainwestować w wirtualną księgową?

Nie znam zbyt wielu osób, które same z siebie interesują się takimi tematami jak księgowość i podatki. Właściwie to do założenia własnej działalności zniechęca wielu z nas właśnie nieznajomość powyższych zagadnień. Obawiamy się, że zgubimy się w gąszczu ustaw, reguł oraz obliczeń podatkowych i fakturowych. Jeżeli obawiasz się, że nie podołasz takiemu zadaniu, lepiej umieścić we własnym budżecie fundusze na księgowość.

Naturalnie, młodzi stażem (ale nie tylko) właściciele drobnych biznesów chcieliby nie wydawać na ten cel zbyt wiele. Zatrudnienie etatowej księgowej odpada, zbyt duży koszt pracownika na początku prowadzenia działalności gospodarczej, gdy jeszcze nie wiadomo czy wszystko się zepnie i nie trzeba będzie samemu dopłacać do biznesu. Innym pomysłem jest korzystanie z usług księgowych na fakturę lub umowę o dzieło, w zależności od potrzeb. Niektórzy przedsiębiorcy rozliczają się od każdej faktury osobno. Inni płacą za godzinę pracy księgowej. Ostatnio coraz popularniejszą formą współpracy stała się wirtualna księgowa.

podatki, audyt i finanse

 

Nie musimy tracić czas na dojazdy i rozmowy z księgową, płacimy za konkretne usługi i wszystko załatwiamy przez internet i telefon. Dla kogo taka opcja jest najkorzystniejsza? Dla właścicieli drobnych biznesów, osób, które dopiero co założyły działalność gospodarczą i których biznes pod kątem księgowości ogranicza się do opłacania comiesięcznych podatków oraz załatwiania kwestii faktur i VAT-ów. Mimo to, osobom, które często mają dużo pytań o sprawy księgowości i podatki, polecałabym współpracę z jedną, sprawdzoną osobą. W przypadku większych biznesów, skomplikowanych umów międzynarodowych lub ze względu na charakter prowadzonej działalności, osobiście polecałabym znaleźć w firmowym budżecie fundusze na zatrudnienie księgowej lub księgowego na etat.

Zawsze możesz zatrudnić taką osobę w niepełnym wymiarze godzin np. na pół etatu, tak aby koszty były niższe, a pewna i sprawdzona osoba na miejscu, gdy tylko będziesz potrzebować jej pomocy. Dlaczego nie wirtualna księgowa? Bo sama zatrudniłabym kogoś z długoletnim doświadczeniem, imponującym CV i olbrzymią wiedzą odnośnie audytów, podatków i księgowości. Wirtualna księgowa nie przekonuje mnie w tym zakresie, ale to moje zdanie.

Related Tags: ,

More from category

Komitet audytu – co to jest?
Komitet audytu – co to jest?

Często słyszysz, że komitet audytu zrobił to czy tamto w danej spółce, a nie wiesz o co chodzi? Zaraz ci to [Read More]

Uważaj na oszustów podatkowych!
Uważaj na oszustów podatkowych!

W sieci pojawiają się co jakiś czas strony oraz wysyłane są na nasze skrzynki spamy, które niestety zachęcają [Read More]

Prowadzisz księgowość? Rozliczasz ją poprawnie?
Prowadzisz księgowość? Rozliczasz ją poprawnie?

Kiedyś prowadziłam księgowość dla koleżanki. Jednak to było kilka lat temu i od tego czasu nastąpiły spore [Read More]

Wypadki w pracy a odszkodowanie

Wypadki chodzą po ludziach, także (a może właśnie zwłaszcza) w pracy. Nie od dziś tłumaczę rozmaitym [Read More]

Interesting Sites

    Archives